Wildsino
5.0/5
100% akár 150.000FT
+200 ingyen pörgetés
Játsz most

Römi szabályok

A römi a póker és a Blackjack után a harmadik legnépszerűbb kártyajáték, amelynek gyökerei egészen az 1800-as évekig nyúlnak vissza. A játék szabályai kifejezetten egyszerűek, azonban a játékban olyan sok fajta kombináció lehetséges, hogy nincs két ugyanolyan osztás. A römi játékszabály tehát kifejezetten egyszerű, azonban a legfontosabb dolgokat alább mind részletesen bemutatom.

A römi szabályok mellett a römi pontozás és a játék egyéb verziói is látcső alá kerülnek. Alább a klasszikus römi szabályok találhatók, vagyis a römi szabályok 14 lapos játék esetén értendőek. Lássuk is, hogy melyek ennek a játéknak a szabályai, illetve azt is, hogy mely verziókat próbálhatsz még ki az online kaszinókban.

Írta
Írta:
Írta
Írta: Álmos Kovács
Írta
Írta:
Álmos Kovács
C+ fejlesztő és tapasztalt iGaming szövegíró
Álmos a Blackjack, Póker és Rulett játékok szerelmese, viszont a legjobban imádja a Stock Market nevezetű élő kaszinó játékot. Meg van győződve arról, hogy a kaszinóban elért győzelmek nagy részt az emberi tényezőktől és a saját tudásunktól függenek. Mára már több 100 cikket írt, nagyon sok fajta témában, azonban a legjobban a kaszinók témarkörében szeret írni. Imádja a kaszinó értékelések készítését és a kaszinó játékok bemutatását. A szövegíráson kívül forditasokkal és C+ fejlesztéssel is foglalkozik, leginkább AI terén.
Utoljára frissítve: 17 dec 2024

Römi szabályok – Lépésről lépésre, részletesen

Játék áttekintése

A römi játékosok tekintetében igazán nagy számmal büszkélkedhet, mivel ezt a játékot 2-től akár 6 főig játszhatják. A játék során használt kártya a hagyományos francia kártya, amelyből két paklira van szükség. Így összesen kétszer 52 kártyára lesz szükséged, amelybe beletartozik 6 vagy 4 joker is. Ez az oka annak, hogy a francia kártyát römi kártyának is nevezik.

A játék kezdete során az a játékosok mindegyike egy lapot húz a pakliból, és akinél a legkisebb lap landol az osztó szerepét fogja betölteni. Így tehát nincs szükség olyan szabályok felállítására, mint a “legfiatalabb kezd”, mivel ezt már a játék elején egyszerűen eldönthetjük a lap húzásával. A kártyák értéke egyébként megfelel a számmal feltüntetett értékknek, ez alól csak a jumbo, dáma, király hármas kivétel, mivel ezek értéke 10. Az ászt a Blackjackhez hasonlóan 11-et ér.

Ezután megkezdődik az osztás, amikor minden játékos 10 lapot kap, azonban az első ez esetben is kivétel, mivel ő majd 11 kártyát tart a kezében. A visszamaradott kártyákat “talon”-nak nevezzük, vagyis ez lesz a húzópakli. Az első kártyát a póker és Blackjack játékokhoz hasonlóan itt is el kell “égetni”.

A játék célja, hogy a játékosok elfogyasszák saját lapjaikat miközben ellenfeleiket a lehető legjobban akadályozzák. Ezt settek és sork letételével tudják megtenni. A settek azonos értékű lapok, amelyek szimbóluma bármilyen módon különbözhet, azonban fontos, hogy legalább 3 azonos értékű lappal kell rendelkezned ahhoz, hogy lerakhasd. A sorok pedig azonos szimbólumú, egymást követő értékű lapok. Ezek is legalább 3 kártyából állnak, azonban bármilyen hosszúak lehetnek.

Mire van szükség a játék megkezdéséhez?

  • 2-6 játékos
  • 2 pakli francia kártya (2*52 lap)

Játék menete

Römi-szabályok-1

Amint ezeket az előkészületeket elvégeztük, kezdődhet is a játék. A játék célja a settek vagy sorok lepakolása, amit a játékosok minden egyes körben megtehetnek. Ha nem tudnak vagy nem akarnak semmit sem letenni, akkor a talon, illetve a dobott lapok állnak rendelkezésre számukra húzásra. Amint a talon elfogy az osztó újra keveri a dobott lapokat és ezt helyezi a talon helyére. Így zajlik egy kör.

A játékban “ragasztani” is lehetőséged nyílik, ami egy igazán egyszerű folyamat. Amint leraktad saját lapjaidat lehetőséged nyílik arra is, hogy kiegészítsd a már más játékosok által lerakott sorokat vagy setteket. Ezt nevezzük ragasztásnak. Mivel a játék célja az, hogy a lehető leggyorsabb lerakd saját kártyáidat, ezért a ragasztás igazán előnyös lehet a gyorsabb “lap égetés” céljából. Hogy nagyon leegyszerűsítsem a játékszabályt, ez gyakorlatilag úgy működik, mint a soloban a “csapás”. A kör itt azonban szigorúan csak akkor mehet tovább, ha a játékos dobott egy lapot.

Gyakori tévhitnek számít, hogy akkor is a következő játékos következik, ha egy kártyát már húztál, de nem akarsz lerakni semmit sem. Ez azonban nem így van, mivel a kör csak az esetben mehet tovább, ha legalább egy kártyát már leraktál. Fontos, hogy a játék hevében is odafigyelj arra, hogy milyen dobási lehetőségeid vannak, mert a játékosok hajlamosak figyelmen kívül hagyni bizonyos kombinációkat, így nem tudják olyan gyorsan fogyasztani kártyáikat, mint szeretnék.

Az adott játékmenet csakis abban az esetben ér végét, ha egy játékosnak már csak egy kártyája marad és azt lerakja. Itt azonban korántsem ér véget a teljes játék, hiszen itt kezdődik a már jól ismert römi számolás. A játékban az a játékos nyer, aki a legkevesebb pontot kapja, talán pont ez teszi a römit oly különlegessé. A legfőbb különbség pont a römi variációkban rejlik a játékok között, mert találhatunk olyan variációt is, ahol a legtöbb ponttal rendelkező játékos arat győzelmet. Mi jelenleg a klasszikus römi szabályokat vizsgáljuk, vagyis azt amikor a legkevesebb ponttal rendelkező játékos nyer.

Römi pontszámítás

A römi pontokat az alapján számítják, hogy pontosan milyen értékű kártya maradt a játékosok kezében a menet végeztével. Ez azt jelenti, hogy a győztes játékos 0 pontot kap, hiszen semmilyen kártya nem maradt a kezében. Ez azonban csak az esetben történik meg, ha szakaszosan pakolt le. Ha a játékos szakaszosan pakol le, az azt jelenti, hogy a játék során több körben, lépésről lépésre rakja le a kártyáit a pakliból.

Azok a játékosok, akiknek a kezében még kártya maradt a kezükben maradt kártya értéke alapján kapnak pontot. Tehát, ha az egyik játékos kezében egy 8-as marad, akkor ő 8 pontot kap, több kártya esetében pedig a kártyák összeadott értékét kell nézni a pontszámításhoz. A játék általában 7 vagy több menetből áll, de az is előfordul, hogy a játékosok előre megegyeznek egy nyerő pontszámban és addig játszanak. Általában az előbbi változatot szokták alkalmazni, mert az sokkal kiszámíthatóbb. A játék különlegessége a “römi”, ami azt jelenti, hogy ha a győztes játékos az összes kártyáját egy sorban rakja le, akkor a versenyben maradt vesztes játékosok a kezükben maradt kártya értékét + 25 pontot kapnak büntetésül. Így óriási előnyre tehet szert a győztes játékos.

Fontos tudni:

  • A vesztes játékosok a kezükben maradt kártya értékét kapják büntetésül (kivéve römi esetén)
  • A játék általában 7 körből áll
  • Egy játékos addig húz, amíg nem rak le valamilyen kártyát
  • Nem vagy köteles kártyát lerakni, azonban a játék célja minél előbb elfogyasztani kártyáidat

Összegzés

Most már ismered ennek a roppant izgalmas kártyajátéknak a szabályait, szerencse, hogy a römi szabályok egyáltalán nem bonyolultak. Hívd át barátaidat és próbáljátok ki együtt, hogy milyen szórakoztató a klasszikus römi szabályok és játék világa. Ne feledd, hogy a römi szabályok 14 lapos játék esetén különböznek, azonban a römi pontozás nem. A römi nagy előnye, hogy semmi másra nincs hozzá szükség, mint 2 pakli francia kártyára és már kezdődhet is a játék. Lehetőséged nyílik fogadni is a römire, sőt ezt már online is megteheted, így akkor is játszhatsz, ha egyedül vagy a römi játékszabály már úgyis tiszta, de bármikor visszanézhetsz ide is. Válassz egy online kaszinót az oldalunkról és próbáld ki a römi fogadásokat valódi pénzre is!

Írta:
Álmos Kovács
C+ fejlesztő és tapasztalt iGaming szövegíró
Álmos a Blackjack, Póker és Rulett játékok szerelmese, viszont a legjobban imádja a Stock Market nevezetű élő kaszinó játékot. Meg van győződve arról, hogy a kaszinóban elért győzelmek nagy részt az emberi tényezőktől és a saját tudásunktól függenek. Mára már több 100 cikket írt, nagyon sok fajta témában, azonban a legjobban a kaszinók témarkörében szeret írni. Imádja a kaszinó értékelések készítését és a kaszinó játékok bemutatását. A szövegíráson kívül forditasokkal és C+ fejlesztéssel is foglalkozik, leginkább AI terén.
Utoljára frissítve: 2024/12/17